Amikor a hős csatába indul, szinte kivétel nélkül mindig felvértezi magát, belebújik a páncéljába, kardot köt a derekára és a felveszi a sisakját. Nagyjából így vagyunk mi is, nap, mint nap. Hiszen a saját életünk nehézségeivel vívott harcokban mi magunk vagyunk a hősök és páncélként – még ha tudattalanul is – ott vannak az elhárító mechanizmusok.
Mik azok az elhárító mechanizmusok?
Az elhárító mechanizmusok automatikusan aktiválódnak és önvédelmi szerepük van. Más szóval ezek protektív működések, amiknek az a feladata, hogy védelmet nyújtsanak a kellemetlen, fájdalmas vagy éppen szorongáskeltő helyzetekkel vagy akár a saját belső impulzusainkkal szemben.
Emellett ösztön- és indulatkezelési funkciójuk is van, kontroll alatt tartják az érzelmeinket és a viselkedésünket. Többek között az elhárító mechanizmusoknak köszönhető, hogy amikor valami vagy valaki feldühít bennünket, nem fogjuk minden egyes alkalommal földhöz vágni a konyha teljes tányérkészletét.
Mindenkinél jelen vannak?
Igen! Senki sem kivétel, hiszen a naponta beérkező információ mennyiség annyira hatalmas, hogy ezt teljes egészében és teljes valóságában feldolgozni lehetetlenség.
Azért, hogy a pszichénk épségét megőrizzük, szükségünk van rájuk!
Gondolj csak bele, sokkal könnyebb nevetni azon, hogy megint elromlott a kávégép, mint bosszankodni, bár nyilván egy jókor, jó helyen elsütött poén még nem fogja megoldani a problémát, de a megküzdést sokban segíti. De a gyász fázisainak sem véletlenül egyike (mi több, a legelső) a tagadás.
Milyen elhárító mechanizmusok vannak?
Alapvetően két nagy csoportra osztjuk az elhárító mechanizmusokat:
- érett
- éretlen
Természetesen más besorolási rendszerekkel is találkozhatsz, de ez a két nagy csoport az, amelyek legegyszerűbben osztályozzák ezen működéseinek. Az érett és éretlen elhárítások a személyiségfejlődés különböző szakaszaiban alakulnak ki és válnak a megküzdési eszköztárunk részeivé. Ezek lehetnek adapítv és maladaptív működések egyaránt, attól függően, hogy valóban inkább védelmező szerepük van, vagy több kárt okoznak, mint hasznot.
Részleteiben a két csoporttal a következő hetekben fogunk foglalkozni. Jövő héten az éretlen elhárító mechanizmusoké lesz a főszerep!
Szeretnél Te is belevágni egy terápiás folyamatba? Töltsd le a ‘Hogyan válassz pszichológust?’ e-bookot.
Téged is érdekel a pszichológia? Jelentkezz az Életfűszerező csapatába!
Szeretnéd, hogy még több értékes tartalmat készítsünk? Támogasd az Életfűszerezőt!