Eldöntötted, hogy pszichológushoz fordulsz, ki is választottad, hogy kihez. Ne aggódj, ha kicsit izgulsz vagy akár félsz is, hogy mi vár majd rád, ez normális. Egy korábbi cikkemben már leírtam azt, hogy általában hogyan zajlik egy tanácsadási folyamat, ebben pedig abban nyújtok segítséget, hogy te mit tudsz megtenni, hogy minél gördülékenyebben menjen az első pszichológiai konzultáció, azaz az első interjú.
Mit takar pontosan az első interjú?
Első interjúnak nevezzük a tanácsadási folyamat elejét, azaz az első egy-két alkalmat, amíg megismer téged a pszichológus és körüljárjátok a problémádat. Ahhoz, hogy minél hatékonyabban tudjatok dolgozni, érdemes valamennyire felkészülnöd, hogy a lehető legjobban ki tudjátok az időt.
Hogyan készülj fel a pszichológiai konzultáció első alkalmára?
Mivel az első alkalom fő témája a nehézség, ami miatt felkerested a pszichológust, így az idő nagy részében erről fogtok beszélni. Igyekezz minél alaposabban megfigyelni a nehézségeidet, hogy válaszolni tudj a felmerülő kérdésekre. Nagyon fontos szokott lenni ilyenkor, hogy mióta van jelen a probléma, mi váltotta ki a megjelenését, illetve miért éppen most fordultál segítségért. Segít, ha összeírod a gondolataidat, így biztosan nem felejtesz ki semmit és minden kérdésre tudsz válaszolni. Érdemes megfigyelned, hogy van-e valamilyen mintázat a probléma megjelenésében, van-e olyan időszak, amikor jobban előtérbe kerül, illetve olyan, amikor eltűnik. Milyen tényezők függenek össze a megjelenésével és eltűnésével, van olyan, ami közvetlenül befolyásolja? Vannak-e megküzdési stratégiáid rá, amik valamennyire segítenek vagy segítettek a múltban? Van-e olyan személy vagy személyek, akikre számíthatsz, akik támogatnak a nehézségeddel való küzdelemben? Kik ők és hogyan nyújtanak segítséget?
Szinte mindig szóba kerülnek egy első interjún az emberi kapcsolatok is. A fentieken túl gyűjtsd össze a gondolataidat ezen a területen is. Kik állnak hozzád közel, van-e valakivel konfliktusod? Kapcsolódik-e a konfliktus a problémádhoz? Kik a számodra jelentős személyek és miért? Milyen szerepet töltenek be az életedben?
Általában a pszichológiai konzultáció első alkalmán mesélned kell kicsit magadról, az életkörülményeidről is. Ki vagy te, mennyi idős vagy, hol és kivel élsz, mivel foglalkozol.
Nem biztos, hogy a legelső találkozás alkalmával szóba kerül vagy engedi az idő, de sokszor -főleg ha mélyen gyökerezik a probléma- elkerülhetetlen, hogy beszámolj a szüleiddel való kapcsolatodról és a gyerekkori tapasztalataidról, beleértve az iskolai, illetve barátokkal kapcsolatos élményeidet is. Segíti a munkátokat, ha koherensen tudsz mesélni ezekről, például kronologikusan.
Végül pedig az egyik legfontosabb, hogy meg tudd fogalmazni mi a célod a pszichológiai konzultáció igénybevételével. Mit szeretnél elérni? Minek kell teljesülnie ahhoz, hogy eredményesnek érezd a közös munkát?
Hogyan készülj a további alkalmakra?
Ha az első alkalomra fel tudtál készülni, szuper, azonban ne felejtsd el, hogy a munkát közösen végzitek, a pszichológus nem fog tudni meggyógyítani a te részvételed nélkül. És sajnos vagy nem sajnos, de a részvétel nem pusztán abban nyilvánul meg, hogy elmész heti egyszer az alkalmakra és végigülöd azt a 45-50 percet. Az aktív részvételedre lesz szükség, ami azt jelenti, hogy minden alkalomra készülsz. Ezeket már valószínűleg el fogja mondani a választott pszichológusod is, de szinte mindig vannak házi feladatok, amiket akár tetszik, akár nem, de meg kell csinálnod ahhoz, hogy eredményt érjetek el. A házi feladatok azt a célt szolgálják, hogy az ülések között is foglalkozz magaddal, növeld a tudatosságod, dolgozz a probléma megoldásán. Tehát ezeket minden esetben csináld meg!
Ezen kívül előnyt jelent ha mindig összeírod a gondolataidat és kérdéseidet azzal kapcsolatban, amin éppen dolgoztok. Így be tudod vinni ezeket az ülésekre és tudtok velük foglalkozni.
Bízom benne, hogy hasznosnak találtad ezt a cikket. Ide kattintva további cikkeket olvashatsz a pszichológushoz járással kapcsolatban.
Hasznos volt számodra ez a bejegyzés? Iratkozz fel a hírlevélre, hogy elsőként értesülj az újdonságokról és a friss tartalmakról!
Téged is érdekel a pszichológia? Jelentkezz az Életfűszerező csapatába!
Szeretnéd, hogy még több értékes tartalmat készítsünk? Támogasd az Életfűszerezőt!